All-Star Challenge - Oct 11-12, 2019 - Sam Boyd Stadium

Authored by Larry Jewett on October 12, 2019

Advertisement

Team Fire – Max-D Fire (Tom Meents), Megalodon Fire (Cory Rummell), Zombie Fire (Bari Musawwir), Grave Digger (Adam Anderson), Colton Eichelberger (Max-D), Great Clips Mohawk Warrior (Bryce Kenny), Avenger (Jim Koehler), Grave Digger (Tyler Menninga), Bakugan Dragonoid (Camden Murphy), Grave Digger (Charlie Pauken), Scooby-Doo (Linsey Read), BroDozer (Heavy D)

 

TEAM FIRE

 

Driver Truck Points
Jim Koehler Avenger 63
Tyler Menninga Grave Digger 61
Colton Eichelberger Max-D 60
Bari Musawwir Zombie Fire 59
Camden Murphy Bakugan Dragonoid 57
Adam Anderson Grave Digger 54
Charlie Pauken Grave Digger 40
Tom Meents Max-D Fire 40
Linsey Read Scooby-Doo 39
Bryce Kenny Great Clips Mohawk Warrior 36
Cory Rummell Megalodon Fire 34
Heavy D BroDozer 32
  TOTAL 575

Team Ice – El Toro Loco Ice (Scott Buetow), Monster Mutt Dalmatian Ice (Cynthia Gauthier), Dragon Ice (Jon Zimmer), Grave Digger (Krysten Anderson), Son-uva Digger (Ryan Anderson), Max-D (Neil Elliott), Bad Company (John Gordon), Monster Energy (Todd LeDuc), Whiplash (Brianna Mahon), Northern Nightmare (Cam McQueen), Monster Energy (Coty Saucier), The Black Pearl (Cole Venard)

 

TEAM iCE

 

Driver Truck Points
Ryan Anderson Son-uva Digger 90
Neil Elliott Max-D 75
Brianna Mahon Whiplash 62
Coty Saucier Monster Energy 59
Jon Zimmer Dragon Ice 59
Todd LeDuc Monster Energy 50
Cynthia Gauthier Monster Mutt Dalmatian Ice 49
Cole Venard The Black Pearl 42
John Gordon Bad Company 42
Scott Buetow El Toro Loco Ice 38
Krysten Anderson Grave Digger 32
Cam McQueen Northern Nightmare 27
  TOTAL 625

 

 

SATURDAY EVENING

TEAM POINTS - FINAL

Team Ice - 625

Team Fire - 575

 

RACING

ROUND 1

Monster Energy (LeDuc) bye run - Grave Digger (Menninga) unable to compete

Zombie Fire defeated Northern Nightmare

Monster Mutt Dalmatian Ice defeated Megalodon Fire

El Toro Loco Ice defeated Max-D Fire

Max-D (Eichelberger) defeated The Black Pearl

Bad Company bye run (BroDozer unable to compete)

Bakugan Dragonoid defeated Max-D (Elliott)

Scooby-Doo defeated Grave Digger (K. Anderson)

Round 2

Note: Max-D (Elliott) and The Black Pearl (Venard) advanced to the second round due to issues for Scooby-Doo and Monster Energy (LeDuc)

Dragon Ice defeated Monster Mutt Dalmatian Ice

Grave Digger (Pauken) defeated El Toro Loco Ice

Son-uva Digger defeated Max-D (Eichelberger)

Grave Digger (A. Anderson) defeated Bad Company
Bakugan Dragonoid defeated Avenger

Max-D (Elliott) defeated Whiplash

Zombie Fire defeated Great Clips Mohawk Warrior

Monster Energy (Saucier) defeated The Black Pearl

QUARTER FINALS

Son-uva Digger defeated Grave Digger (A. Anderson)

Dragon Ice defeated 

Bakugan Dragonoid defeated Max-D (Elliott)

Monster Energy (Saucier) defeated Zombie Fire

SEMI FINALS

Bakugan Dragonoid defeated Son-uva Digger

Monster Energy (Saucier) defeated Dragon Ice

FINALS

Monster Energy (Saucier) defeated Bakugan Dragonoid

 

FREESTYLE

Son-uva Digger 8.962

Grave Digger (A. Anderson) 8.865

Monster Mutt Dalmatian Ice 8.773

Grave Digger (Menninga) 8.615

Max-D (Eichelberger) 8.390

Avenger 8.333

Max-D (Elliott) 8.333

Scooby-Doo 8.058

Zombie Fire 7.975

Monster Energy (LeDuc) 7.751

Dragon Ice 7.463

Max-D Fire 7.323

Monster Energy (Saucier) 7.177

BroDozer 7.164

Bad Company 7.144

Grave Digger (K. Anderson) 6.987

Whiplash 6.438

Bakugan Dragonoid 6.364

Northern Nightmare 6.187

El Toro Loco Ice 5.827

Grave Digger (Pauken) 5.585

Great Clips Mohawk Warrior 5.415

Megalodon Fire 5.385

The Black Pearl 4.449

 

 

 

FRIDAY EVENING

 

TEAM POINTS

 

Team Ice – 317

Team Fire – 283

 

RACING

ROUND 1

Max-D (Elliott) defeated Grave Digger (Pauken)

BroDozer defeated Monster Mutt Dalmatian Ice

Grave Digger (Menninga) defeated The Black Pearl

El Toro Loco Ice defeated Max-D Fire

Max-D (Eichelberger) defeated  Northern Nightmare

Bad Company defeated Zombie Fire

Grave Digger (K. Anderson) defeated Scooby-Doo

Son-uva Digger defeated Grave Digger (A. Anderson)

ROUND 2

Max-D (Elliott) defeated Megalodon Fire

Dragon Ice defeated BroDozer

Grave Digger (Menninga) defeated Great Clips Mohawk Warrior

Monster Energy (LeDuc) defeated El Toro Loco Ice

Monster Energy (Saucier) defeated Max-D (Eichelberger)

Bad Company defeated Avenger

Whiplash defeated Grave Digger (K. Anderson)

Son-uva Digger bye (Bakugan Dragonoid transmission issues)

QUARTER FINALS

Max-D (Elliott) defeated Dragon Ice

Monster Energy (LeDuc) defeated Grave Digger (Menninga)

Monster Energy (Saucier) defeated Bad Company

Son-uva Digger defeated Whiplash

SEMI FINALS

Monster Energy (LeDuc) defeated Max-D

Son-uva Digger defeated Monster Energy (Saucier)

FINALS

Son-uva Digger defeated Monster Energy (LeDuc)

 

BEST TRICK COMPETITION

Whiplash 9.053

Avenger 8.618

Grave Digger (Menninga) 8.597

Max-D Fire 8.504

Son-uva Digger 8.343

The Black Pearl 7.925

Bakugan Dragonoid 7.760

Zombie Fire 7.343

Max-D (Elliott) 6.993

Scooby-Doo 6.421

Max-D (Eichelberger) 6.326

Grave Digger (Pauken) 6.100

Monster Mutt Dalmatian 6.057

El Toro Loco Ice 5.600

Northern Nightmare 5.589

Megalodon Fire 5.029

Grave Digger (K. Anderson) 4.959

Monster Energy (LeDuc) 4.712

Grave Digger (A. Anderson) 4.581

Great Clips Mohawk Warrior 4.545

Dragon Ice 4.432

BroDozer 4.080

Bad Company 3.886

Monster Energy (Saucier) 2.993

Advertisement